Тема. Мрії здійснюються
(за поезіями Лесі Українки "Мрії", "Як дитиною, бувало")
Мета: -
розповісти учням про дитинство Лесі Українки, з’ясувати роль
батьків і родини у вихованні поетеси, дослідити, коли і як сформувалися
провідні риси її характеру,
познайомити з першими поезіями маленької Лесі, підготувати дітей до
сприйняття поетичних творів поетеси;
- виразно читати та аналізувати поезії,
розвивати уяву, логічне мислення, уважність,
розвивати навички виразно читання ліричних творів, вміння
характеризувати образ ліричної героїні поезій, визначати художні засоби,
з"ясувати їх роль у поезіях;
- виховувати почуття
співпереживання, прагнення бути мужнім, впевненим, цілеспрямованим, волелюбним,
як і Леся Українка.
Обладнання:
підручники з української літератури, інтерактивна дошка, фото Лесі Українки, заготовки для створення віночків
Хід уроку
І. Організаційний момент
ВІРШОВАНЕ ПРИВІТАННЯ…
-
Добрий день, діти!
Я рада вас вітати на уроці української літератури. Маю надію, що сьогодні ми з
вами знайдемо спільну мову і вдало проведемо наш урок.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності
Дитинство… Це прекрасна пора
сподівань та здійснення мрій. І як добре, коли
у кожної дитини є мрія!
-
Діти, а у вас є мрії?
-
Про що ви мрієте?
Як це чудово, коли у дітей такі дитячі мрії ! Мрійте, доки вони не здійсняться, адже мрія – це не просто нова машинка чи сучасний
ноутбук.
Ні, це щось більше, це те, заради чого варто жити!
Я – мама, і, як усі батьки намагаюсь здійснювати мрії
своїх дітей. Але нещодавно, переглядаючи сюжет про мрії дітей, які зовсім
недавно виїхали із зони бойових дій, покинули рідні домівки, дехто, навіть,
своїх батьків,від побаченого у мене краялося серце. Пропоную і вам подивитися це відео.
(Перегляд відео)
-
Які ваші враження від побаченого?
Мрії цих
дітей відрізняються від ваших . Вони вже встигли на своєму маленькому віку
побачити жахіття війни, тому мріють про
мир, чисте небо, яскраве сонечко. А ще не хочуть чути материнського плачу і
страшної стрілянини.
Тому я
сьогодні пропоную провести незвичайний урок -
урок-оберіг.
ІІІ.
Оголошення теми і мети уроку
-
Тема нашого уроку така :
Мрії здійснюються (за поезіями Лесі
Українки "Мрії", "Як
дитиною, бувало")
Сьогодні
ознайомимося (з біографією, творчістю)
ми
прочитаємо
(вірші)
визначимо (як
розкривається поетеса у
своїх віршах)
створимо (віночки- обереги)
-
Чому саме український віночок? Тому що здавна він
вважався у нашого народу оберегом від напасників і лихого ока.
До віночку
вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних
квіток. Кожна квітка у ньому щось символізувала: троянда - кохання; біла лілія
- символ чистоти, волошка - простота ромашка - мир, ніжність, кохання; калина -
символ краси та дівочої вроди, символ України.
А ще український вінок дуже любила Леся Українка, про яку піде сьогодні мова. Збереглося багато її фотографій
у віночку.
- Кожен етап уроку – це квітка з Лесиного
віночка. Виконаємо завдання – прикріпимо квітку. Все необхідне є на ваших
партах.
IV. Сприйняття нового матеріалу
Розповідь про Лесю
Українку
Слово вчителя:
-
Леся Українка – окраса і гордість української
нації, її душа, її талант, її вогонь. Вогонь поезій , який запалила ця
безсмертна поетеса для людей палає й до сьогодні. А ще – це була просто жінка, яка багато
страждала, уміла любити і хотіла бути потрібною. Своєю винятковістю і своєю
звичайністю – усім вона дорога для нас.
-
Діти, а що вам відомо про Лесю Українку?
Повідомлення
учнів у вигляді спогадів про життя Лесі
Українки.
1-й
учень.
-
Як
згадував Лесин батько Петро Антонович Косач, у їх великій родині народилося
чотири доньки і два сини. Одна з дівчаток з’явилася на світ 25 лютого 1871 року
в місті Звягелі на Житомирщині. Лагідна і добра, витривала, з великою силою
волі – їх Лариса, яку ви всі знаєте як Лесю Українку. Для батька вона була
найдорожчим скарбом.
2-й учень.
-
Лесина мама – Ольга Петрівна Драгоманова
згадувала, що вже в 4 роки її маленька донечка добре читала, в 5 – написала
листа своєму дядькові, в 6 – навчилася шити , вишивати. Восьмирічною дівчинка
вимережила собі сорочку.
3-й учень.
-
Зі спогадів брата Лесі Михайла: на Водохреще 1881 року, у сильний мороз, вони
разом з Лесею, з якою були нерозлучні (їх навіть називали одним ім'ям
«Мишолосія») пішли на річку Стир подивитися, як святять воду. Леся тоді
промочила ноги і тяжко захворіла. Спочатку боліла нога, потім рука, а згодом
лікарі поставили страшний діагноз: туберкульоз кісток. З десяти років дівчинка
почала вести «тридцятилітню війну» з хворобою. Але
попри все ще з дитинства вона засвоїла правило: «Щоб не плакать, я сміялась».
4-й учень.
-
Наймолодша сестра Лесі – Ізидора розповідала,
що коли
заарештували їхню тітку Єлю, Леся написала свій перший вірш «Надія»
»).В той час
дівчинці було лише 9 років.А коли майбутній поетесі було лише 13 років, вийшов перший її друкований
вірш «Конвалія». Турботлива мати, відсилаючи вірші доньки до друку підписувала
їх псевдонімом «Леся Українка» (зменшувальне ім'я «Леся», бо дівчинка ще була
малою, а «Українка» — означає «дівчина з України»). До всього
Леся ще й мала неабиякий хист до малювання і музики. Та, на жаль, через свою хворобу їй не судилося розвинути ці
таланти.
5-й учень.
Родина була великою. Ось так
згадує Лесю її сестра – Ольга:
Леся була молодшою від мене. але з дитинства
була бойовим
дівчиськом, верховодила навіть у хлоп'ячому
гурті. Вона мала чудові
здібності, оволоділа 10 мовами, історією,
літературою.
Пам'ятаю, як ми з батьком збиралися у
великій кімнаті, Леся грала на фортепіано, сама навіть писала музику.
6-й
учень.
-
Зі
споминів Лесі Українки: Моя мати постійно супроводжувала мене різними
мальовничими місцями України. Я зустрічалася з відомими людьми.Через важку
хворобу мені довелося побувати на лікуванні в Єгипті, Криму, Грузії. Я бачила
чудові місця, насолоджувалася теплим сонечком, писала свої твори про українців,
про відомих героїв інших країн. Мені здавалося, що все це — моя душа, моє
життя. Мені не було боляче, наснагу і підтримку від своєї родини я відчувала
завжди.
Вчитель.
Ні! Я жива!
Я буду вічно жити!
Я в серці маю те, що не вмирає!
-
Сьогодні
ми говоримо про Лесю Українку саме так, бо вона завжди житиме у наших серцях. Давайте подивимось
невеличкий фільм про її життя. Але переглядаючи будьте дуже уважні, бо з фільму
ви дізнаєтесь про що мріяла Леся.
Перегляд відеозапису про
Лесю Українку
-
Діти,
а про що мріяла Леся Українка?
Найкраще поетеса розкриє свій внутрішній світ у
своїх творах.
-
Отже, сьогодні ми з вами будемо розглядати поезії Л.
Українки "Мрії"
і "Як дитиною, бувало". А перш ніж ми почнемо читати пропоную
вам дихальні вправи, після яких вам буле
легше гарно і виразно читати.
Дихальні вправи
- загасіть подихом свічку;
- загасіть подихом чотири свічки;
-
загасіть
подихом свічки на вашому святковому торті.
Робота над текстом поезії «Мрії»
Виразне читання ланцюжком поезії «Мрії».
Бесіда:
- Чому вірш називається "Мрії?
- Які мрії ліричної героїні? Давайте разом
складемо «Асоціативне гроно», яке допоможе нам розібратися в цьому.
«Асоціативне гроно»
дивне
принци, королівни
Мрії казка (неповторність дитинства)
завжди перемагати
- Які риси характеру поетеси відображені у поезії?
- До чого закликає поетеса?
- Яка головна думка цього вірша?
Зачитайте ті рядки твору, в яких вона проголошується.
Випишіть
художні засоби
епітети
|
любі роки, надзвичайний, дивний
вік, горді переможці
|
метафори
|
душа бажала, укриті таємницею,
розум очаровали, погляд спускався
|
- Яка роль художніх
засобів у творі? (Завдяки їм поетеса
передає найтонші особливості своїх дитячих мрій)
- Від чого залежить здійснення
мрії?
Робота над текстом поезії «Як дитиною, бувало»
Виразне читання ланцюжком поезії «Як дитиною, бувало»
-
Яке незнайоме слово зустрілося вам у цій поезії?
Словничок:
епіграма — невеличкий вірш, що
висміює когось.
Бесіда:
- На які частини можна умовно поділити поезію?
( 1- фізичний біль дитини;
2 — незламність духу)
-
Діти, відкрийте секрет, а коли з вами щось трапляється ви
залишаєтесь сам на сам із своїм болем чи шукаєте розради у батьків?
- Які риси характеру
ліричної героїні виявляються у поезії? (гордість, стійкість, витривалість,
терплячість)
Лірична героїня — забуває гордість
боїться
образити сміхом
схильна до прощення
- В яких словах вміщено головну думку поезії?
Зачитайте.
Головна
думка: "Щоб не плакать, я сміялась; плачу я, щоб не сміятись"
(протиставлення думок, зміна поглядів
ліричної героїні)
- Справді, Леся була «малою
горда», щоб не плакать вона сміялась, намагаючись нікому не показувати як їй
важко долати труднощі і щоденний біль.
- Що, по-твоєму, небезпечніше: зброя сміху чи справжня
зброя? Чому? (Мабуть,
раніше думали, що страшніше – це насмішки людей, бо гостре словечко ріже сердечко,
а сьогодні, коли ми щодня бачимо по телевізору як гинуть люди, то розумієм, що
небезпека у справжній зброї)
Римування.
Лихо
– тихо
Признавалась
– сміялась
Драма
– епіграма
Піддаватись
– сміятись
V. Підсумок уроку
1.
Творча
вправа. Складання цейтонів за поезіями Л. Українки
- Пропоную вам спробувати себе в ролі поета. Творча вправа називається цейтон. Цейтон – це мозаїка цитат, вибраних із
творів одного поета, які римуються і мають певний зміст.
Діти
складають і зачитують свої цейтони
2.Рефлексія
- Чи сподобався вам наш урок?
3.Заключне
слово вчителя
Мені
хочеться, щоб ваші мрії здійснились, а
особливо мрії тих дітей, які сьогодні потерпають від обставин, які склалися в
нашій державі. Сподіваюсь, що створені вами віночки, у які ви вплели свої
сподівання на краще, стануть оберегами і допоможуть здійснитися усім дитячим
мріям.
VI.Оцінювання.
VII.Домашнє завдання.
Звучить пісня «Дитячі
мрії» Лесі Горової
Діти прикріплюють до віночка на дошці
різнокольорові стрічки
На дошці прикріплена заготовка віночка і такі
ж заготовки на партах у дітей. На певному етапі уроку ми кріпимо квітку.